Prosto po Kmetiču: 21 svetnikov očitno ne glasuje več kot en mož

Na včerajšnji izredni seji Programskega sveta RTV Slovenija je spodletel manever generalnega vodstva in predsednika Programskega sveta Petra Gregoričiča, da bi preložili razpravo o nedopustnih pritiskih predvsem na ustvarjalce v Informativnem programu Televizije Slovenija. Pred konkretnimi sklepi pa bodo svetniki počakali na stališče varuhinje pravic gledalcev in poslušalcev Marice Uršič Zupan.

Kdor je včeraj spremljal izredno sejo Programskega sveta RTV Slovenija, ki je bila sklicana na zahtevo petih svetnikov – med njimi treh predstavnikov zaposlenih, je lahko izluščil vsaj dvoje. Prvič, da je generalno vodstvo z roko v roki s predsednikom sveta Petrom Gregorčičem skušalo preprečiti razpravo o pritiskih vodstva na zaposlene. Že takoj na začetku je Gregorčič predlagal, da bi prekinili sejo, češ da obstaja verjetnost konflikta interesov, ker so bili predlagatelji seje iz vrst zaposlenih (Gregor Drnovšek, Robert Pajek in Aleksander Hribar) v skupini zaposlenih, ki je 5. septembra 2022 prišla v studio ob koncu Dnevnika. To vprašanje je hotel Gregorčič v presojo prepustiti Komisiji za preprečevanje korupcije, a se je glasovanje o izločitvi treh svetnikov sfižilo, ko se je – po svetniku Slavku Kmetiču: »Imamo 21 svetnikov, ki smo kot en mož, mi se prej ene stvari zmenimo« – prva obrambna linija vidno zamajala v uglašenosti. Očitno so nekateri svetniki vendarle uvideli, da so se razmere na Televiziji Slovenija močno zaostrile, in so se pri glasovanju vsaj vzdržali.

Razprava se je tako lahko nadaljevala in med drugim postregla z novimi žalitvami zaposlenih, prekinjanjem sogovornikov, odvzemanjem besede in novimi manipulacijami generalnega direktorja RTV-ja Andreja Graha Whatmougha in direktorja televizije Uroša Urbanije. Poslušali smo besede »vdor«, »okupacija«, »uzurpacija«, »vojno stanje« … kot bi nekateri pozabili, da so v sejni sobi javne radiotelevizije. Celo svetnik Jožef Jerovšek (imenovan na predlog SDS-a) se je jezil: »Mi se ne moremo branit’!« Da si generalno vodstvo, ki se je znašlo pod plazom kritik zaradi pritiskov na zaposlene in žuganja z opomini pred odpovedjo delovnega razmerja, ne želi javne razprave o dogajanju na RTV Slovenija, je bilo tako več kot očitno. Toda RTV Slovenija je javni medij. Če smo že na fronti, bo imela ta fronta tudi tribune.

Več o dogajanju na seji v člankih na RTVSLO.si in Dnevniku.

Dr. Igor Vobič, Katedra za novinarstvo, FDV

»Bolj so predstavniki zaposlenih zatrjevali, da uradno ne vedo, da so bili proti njim sproženi kakršni koli postopki, bolj sta bila predsednik programskega sveta, ki da »nikogar ničesar ne obtožuje«, in generalni direktor radiotelevizije gotova v svoj prav«.

Kafkovski procesi na RTV Slovenija

(Takole je dogajanje na začetku seje na svoji strani na Facebooku slikovito opisal dr. Igor Vobič)

»Začetek včerajšnje izredne seje programskega sveta RTV Slovenija je bil na las podoben dogodkom ob prijetju Josefa K. v Kafkinem romanu Proces. Predsednik programskega sveta je namreč v imenu »manjše škode« nameraval preprečiti razpravo o nedopustnih pritiskih na ustvarjalcev, predvsem v informativnem programu Televizije Slovenija, ki so jo predlagali trije predstavniki zaposlenih.

Predlagal je sklep, da bi sejo prekinili in Komisijo za preprečevanje korupcije prosili za mnenje, »ali v tem primeru obstaja nasprotje interesov«: »Danes tik pred sejo in to pa je pri meni zbudilo zelo veliko zanimanje, je nekdo, ki bi potencialno lahko bil vpleten v postopke, poslal predlog sklepa, ki bi ga lahko potencialno rešili pred odgovornostjo, kot jo nalaga zakonodaja. Zato sem osebno pred sejo se pozanimal in bilo je potrjeno, da bi bili lahko sproženi kakšni postopki oziroma da ste osebe, ki ste sejo predlagale, vdrle v studio in da ste s tem po mnenju vodstva morda kršile tudi programske standarde.«

Bolj so predstavniki zaposlenih zatrjevali, da uradno ne vedo, da so bili proti njim sproženi kakršni koli postopki, bolj sta bila predsednik programskega sveta, ki da »nikogar ničesar ne obtožuje«, in generalni direktor radiotelevizije gotova v svoj prav. Generalni direktor je med drugim dejal: »Jaz se ne opredeljujem do kakršnih koli postopkov, ki se bodo začeli ali tečejo in se bodo, če ali ko bodo začeti, bodo na nek način zaključili. Mislim, da razprava v tej smeri, kot so jo predlagatelji predlagali, dejansko prejudicira na pomemben način tek kakršnih koli postopkov. /…/ V kolikor gre za razpravo o, v narekovaju, pritiskih, grožnjah s pritiski in tako naprej, kot izhajajo iz vstopa v studio, je dejstvo, da ste vsi trije predlagatelji v konfliktu oziroma obstaja videz vsaj konflikta interesov morebitnega.«

Ne gre za neumnost – ne v programskem svetu ne v primeru Josefa K. Ta je bil po pogovoru s stražnikoma, ki sta ga prijela, sicer prepričan: »Vsekakor govorita o stvareh, ki jih sploh ne razumeta. Njuna gotovost je mogoča samo zaradi njune neumnosti.« Njun nadzornik pa je Josefu K., ki ni vedel, zakaj je obtožen in kdo ga je obtožil, in bil prepričan, da bodo »po razjasnitvi lahko najprijazneje vzeli slovo drug od drugega«, razložil, da je v zmoti: »Ti gospodje tu in jaz smo za vašo zadevo docela postranskega pomena, da, o nji skoraj nič ne vemo. (…) Tudi vam sploh ne morem reči, da ste obtoženi. Prijeli smo vas, to drži, več ne vem. Mogoče sta stražnika blebetala kaj drugega, potem je to seveda bilo samo blebetanje. (…) Če zdaj ne odgovorim tudi na vaša vprašanja, pa vam le lahko svetujem, milite manj na nas kakor na to, kaj se bo zgodilo z vami, mislite rajši več nase. In nikar ne zganjajte takega hrupa z občutkom, da niste krivi, saj to kvari ne ravno slab vtis, ki ga sicer zbujate.«

Članice in člani programskega sveta so predlog, da bi sejo prekinili, k sreči zavrnili in razpravo, ki so jo predlagali predstavniki zaposlenih, opravili: https://www.rtvslo.si/…/programski-svet…/640423«

%d bloggers like this: